V rozsáhlém předvolebním průzkumu vede ANO ve 3 krajích s více než 40 procenty.

Babišovo hnutí ANO by jasně vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, pokud by se konaly v prvním čtvrtletí letošního roku. ANO ve 3 krajích vede s více než 40 procenty. Většině krajů pak dominuje se ziskem minimálně 30 procent. Porážku by utrpělo pouze v Praze, kde voliči preferují koalici SPOLU.

Vyplynulo to z detailního průzkumu agentury STEM, která zkoumala voličskou podporu v jednotlivých krajích.

Největší preference má hnutí ANO v Ústeckém kraji (42 %), dále v Moravskoslezském kraji a na Vysočině (shodně 40 procent). Kromě hlavního města Prahy, kde by ANO získalo 23 procent, by ovládlo volby v každém kraji se ziskem minimálně 30 procent.

V Praze se ziskem 29 procent hlasů vede koalice SPOLU. Jedná se o jediný kraj, kde by uskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zvítězilo. V ostatních krajích by získalo od 13 do 25 %.


Zdroj: STEM


„V Praze sledujeme očekávaný zřetelný úspěch SPOLU, STAN a Pirátů. Jde o jediný kraj, kde tyto tři strany dohromady získávají přes 50 procent podpory. ANO je sice v Praze nejslabší, ale i zde by s 23 procenty bralo druhé místo,“ uvedla agentura STEM.

Třetí nejsilnější stanou jsou Starostové. Ti by zaznamenali největší zisk v Libereckém kraji (19 %). Výraznější podporu má STAN také ve Středočeském kraji (16 %) či v Praze (15 %). V dalších částech republiky by pro STAN hlasovalo 7 až 12 procent respondentů.

Detailní volební průzkum STEM ukazuje jasnou dominanci hnutí ANO, vede ve 13 krajích. SPOLU by vyhrálo jen v Praze, Starostům se nejvíc daří na Liberecku.

Hnutí SPD Tomia Okamury má podobné výsledky napříč všemi kraji. S výjimkou hlavního města, kde by pro SPD hlasovala 4 procenta voličů, se jeho případný zisk pohybuje v rozmezí 6 až 10 %.

Okamura bude stejně jako Babiš kandidovat v Moravskoslezském kraji, kde má jeho hnutí desetinovou podporu 10 procent voličů.

Souhrnný model se vztahuje k situaci v prvním čtvrtletí. Proto ještě nezohledňuje spojení stran SPD, Svobodní, PRO a Trikolora, k němuž došlo na konci letošního března.

„Moravskoslezský kraj je protipólem Prahy, když by zde jednoznačně uspělo hnutí ANO, a naopak velmi málo by získaly vládní síly. Jde též o kraj s vyšší podporou pro SPD. Podobný obraz jako v Moravskoslezském kraji pak nacházíme i v jiných, menších krajích – v Ústeckém a v Karlovarském,“ podotkl STEM.

Pirátům se nejvíc daří v Praze, kde by stranu Zdeňka Hřiba volilo 9 procent lidí. Stejný zisk by si připsalo hnutí STAČILO! v Jihočeském kraji. Výsledky obou těchto politických subjektů pak nenaznačují v jiných krajích výrazné odchylky.

Do souhrnného modelu se dostali také Motoristé sobě, kteří by měli nejsilnější podporu v Plzeňském kraji (9 %). V ostatních částech republiky se jejich výsledek pohybuje v rozmezí 3 až 6 procent.

Výsledky vycházejí z dílčích průzkumů agentury STEM provedených mezi lednem a březnem letošního roku. Podílelo se na nich 7 272 respondentů.




29. 4. 2025

Volební model: rozdíly podle krajů

Analytický ústav STEM od začátku roku na týdenní bázi sleduje vývoj volebních preferencí. Následující analýza vychází ze spojeného datového souboru za měsíce leden, únor a březen 2025, tedy ze souboru 12 týdenních vln průzkumu STEM.

Zachycujeme tak především obecné rozpoložení v prvním čtvrtroce, kdy se teprve začaly rozebíhat kampaně, finálně formovat spolupráce a určovat hlavní volební témata. Spojený datový soubor umožňuje srovnání rozdílů ve volebních preferencích mezi různými skupinami veřejnosti. Můžeme se tak podívat, jak se ve svých preferencích liší např. mladí muži a mladé ženy nebo jak odlišné jsou v tomto jednotlivé kraje.

Právě rozdílům podle krajů se věnuje tato tisková zpráva. Je důležité zdůraznit, že rozdíly ve volebních preferencích podle krajů jsou patrné, ale regionální příslušnost není rozhodujícím faktorem, který podmiňuje volební chování. Hlavní štěpící linie zjišťujeme v závislosti na subjektivně vnímaném materiálním zajištění, vzdělání či podle věku.

Souhrnný model od začátku roku 2025 používá data z prvních 12 vln sběru kontinuálního modelu STEM pro CNN Prima News. Není však prostým průměrem dvanácti modelů publikovaných od ledna do března.

Spojená data, která zahrnují více než 7000 odpovědí, byla samostatně dovážena podle sociodemografických charakteristik a minulého politického chování. Nad běžný rámec jsme je dále dovážili na vybrané charakteristiky podle krajů, což nám s určitou mírou tolerance dovoluje srovnat výsledky modelu v jednotlivých krajích.

Zaměříme-li se na nejlidnatější kraje, tak v Praze sledujeme očekávaný zřetelný úspěch SPOLU, STAN a Pirátů. Jde o jediný kraj, kde tyto tři strany dohromady získávají přes 50 % podpory. ANO je sice v Praze nejslabší, ale i zde by s 23 % bralo druhé místo.

Středočeský kraj je rozložením podpory blízko republikovým průměrům s tím, že nadprůměrně by zde uspělo hnutí STAN i Motoristé sobě.

Ještě blíže celorepublikovým výsledkům by v prvním čtvrtletí byl Jihomoravský kraj. Při pohledu na zdejší výsledky koalice SPOLU a na její výsledky v Jihočeském kraji se jen potvrzuje, že sněmovní volby jsou jinou disciplínou než ty krajské.

Moravskoslezský kraj je pak protipólem Prahy, když by zde jednoznačně uspělo hnutí ANO, a naopak velmi málo by získaly vládní síly. Jde též o kraj s vyšší podporou pro SPD. K SPD dodejme, že souhrnný model se vztahuje k situaci v prvním čtvrtletí, takže ještě nereflektuje spojení stran SPD, Svobodní, PRO a Trikolora, ke kterému došlo na konci března.

Podobný obraz jako v Moravskoslezském kraji pak nacházíme i v jiných, menších krajích: v Ústeckém a v Karlovarském.

V několika krajích pak sledujeme specifické odchylky. Například výraznější zisk STAN je v Libereckém kraji. Nejvyšší úspěch Motoristů zjišťujeme v Plzeňském kraji či relativně vysoký zisk pro STAČILO! v Olomouckém, Pardubickém a Jihočeském kraji. (sfr)