Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) přerozdělí malým a středním podnikům 800 milionů korun. Ministerstvo vyhlásilo III. výzvu aktivity Proof of Concept (PoC) z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Celková dotace má dosáhnout maximálně 550 milionů korun pro přechodové regiony a 250 milionů korun pro méně rozvinuté regiony.

Doltace jsou určeny malým a středním podnikům, malým společnostem se střední tržní kapitalizací a výzkumným organizacím, pokud jsou v roli partnera v konsorciu s podnikem.

„Na Ministerstvu průmyslu a obchodu podporujeme projekty s vysokým rizikem a vysokým inovačním potenciálem, včetně startupů a podniků v rané fázi rozvoje, které potřebují ověřit funkčnost nových technologií a následně přinést na trh jedinečné inovace,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

„Startupy vnímáme jako klíčovou součást transformace české ekonomiky a tomu budou odpovídat i naše další aktivity.“

„Vyjednáváme snížení daňové zátěže zaměstnaneckých akcií ještě před volbami, v září bude spuštěn Portál podnikatele, který i s pomocí AI výrazně sníží administrativní zátěž a chystáme i fyzickou přeměnu nevyužívaných státních areálů do nových multifunkčních prostor, které budou startupům poskytovat nejen kanceláře, ale také laboratoře, zkušebny, prostory pro výrobu a umístění menších výrobních linek či skladové prostory, a to vše na jednom místě,“ upřesnil náměstek ministra Štěpán Hofman.

Žádosti o podporu v aktivitě PoC bude možné podávat od 5. května 2025 do 18. září 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Výzva má za cíl posílit inovační potenciál podniků podporou vývoje a komercializace nových produktů a řešení založených na výsledcích výzkumu, vývoje a pokročilých technologií.

PoC představuje proces ověřování, zda je daný koncept funkční v praxi, ještě předtím, než do něj firma investuje značné množství času, investic a dalších zdrojů.

„PoC chce posilovat vazby mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou, rozvoj ekonomiky a konkurenceschopnosti firem včetně podpory aktivit, které pomohou zajistit rozvoj transferu technologií a znalostí mezi výzkumnými organizacemi a podniky s cílem uplatnit výsledky výzkumu v praxi,“ vysvětlil vrchní ředitel Sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Petr Doškář.

Podle ministerstva jsou ve výzvě podporovány aktivity související s ověřením technické proveditelnosti a komerčního potenciálu plánovaného výzkumného a vývojového projektu s cílem zavedení nového produktu/technologie/služby na trh.

V rámci studie proveditelnosti je zkoumána proveditelnost výzkumu a činnosti související s mapováním aplikovatelnosti a zájmem aplikační sféry pro zjištění možností a perspektivy komercializace a úspěchu inovativních technologií (aktivita A).

Podporovány jsou dále aktivity typu testování a ověřování nových nebo zdokonalených výrobků, postupů nebo služeb v reálných provozních podmínkách, verifikace výkonnosti, demonstrační aktivity, pilotní projekty a další činnosti směřující ke zdokonalování a dopracování prototypu a nasazení nového produktu/technologie/služby na trh (aktivita B).

OP TAK 2021-2027 je podle vyjádření MPO jeden z „klíčových evropských programů na podporu podnikatelů“. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice.

Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Ministerstva průmyslu a obchodu. (sfr)