Praha zakázala noční pití alkoholu na náplavkách. Lidé už tam v nočních hodinách nesmí mít ani otevřenou láhev s alkoholem. (Ilustrační foto)

Praha zakázala noční pití alkoholu na náplavkách. Lidé už tam v nočních hodinách nesmí mít ani otevřenou láhev s alkoholem. Hlavní město rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu z dnešních 837 na 1036 míst. Novou vyhlášku, která to stanovuje, schválili zastupitelé s platností od letošního července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití alkoholu platit vždy od půlnoci do 9 hodin dalšího dne.

Pro postih bude nově stačit mít otevřenou lahev alkoholu. Až dosud museli strážníci přistihnout dotyčné přímo při pití alkoholického nápoje.

Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) je cílem novelizace jednak zlepšit vymahatelnost zákazu a také aktualizovat seznam na základě vývoje města a požadavků jednotlivých městských částí.

Hlubuček upřesnil, že vyhláška je primárně zaměřena na lidi, kteří se kromě popíjení dopouštějí také závadového chování a ruší ostatní obyvatele. V takových případech zákaz umožňuje městským strážníkům je pokutovat.

„Vytvoříme mapu, kde budou ta místa zakreslená, která bude přístupná i v mobilní aplikaci,“ podotkl Hlubuček.

Proti vyhlášce byli koaliční Piráti, jejichž představitel Zdeněk Hřib je v současnosti pražským primátorem.

„Žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, kteří se už napili v hospodě a jenom se přesouvají na jiné místo,“ konstatoval Hřib.

Ten zároveň navrhl hlasovat zvlášť o zákazu v okolí zdravotnických zařízení a v parcích, v obou případech se většina zastupitelů vyjádřila pro omezení.

Pití alkoholu v Praze tak bude nově zakázáno mezi půlnoci a 09. hodinou na náplavkách podél Dvořákova, Rašínova a Masarykova nábřeží, na nábřeží Ludvíka Svobody a na Hořejším nábřeží na Smíchově.

Město tím reaguje na výhrady a stížnosti zvláště obyvatel Podskalí, kde bývá do pozdních hodin ruch způsobený soukromými oslavami návštěvníků náplavky.

Pití alkoholických nápojů nebude povoleno na dětských hřištích a v blízkosti školních a zdravotnických zařízení. Zakázána bude také konzumace alkoholu v okruhu 100 metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu.

Zákaz nebude platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav.

Výjimku ze zákazu budou mít také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce, dále pak zahrádky restaurací a stánky s občerstvením.

Vyhláška, která vyjmenovává stovky míst, kde je pití alkoholu zakázáno, byla naposledy novelizována v roce 2013. (sfr)