Ekonomika ČR letos stoupne o 1,5 procenta a příští rok by měl růst zrychlit na tři procenta. Průměrná inflace by letos měla v průměru dosáhnout 13,3 procenta, příští rok však klesne na zhruba 5 procent. V letech 2024 a 2025 by průměrná inflace v ČR měla klesnout ke dvěma procentům. Vyplynulo to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí.

V letech 2023 a 2024 by se měl růst tuzemské ekonomiky pohybovat kolem tří procent. V roce 2021 tuzemský HDP vzrostl o 3,3 procenta.

„Ekonomický růst by podle respondentů šetření měl v letošním roce zpomalit. Razantní nárůst životních nákladů zbrzdí reálnou spotřebu domácností, která by se tak měla zvýšit jen o 1,1 procenta. Růst vládní spotřeby by měl zvolnit na 1,6 procenta, patrně kvůli odeznění výdajů souvisejících s epidemií COVID-19,“ uvedlo ministerstvo.

Inflace by podle průzkumu měla z letošních 13,3 procenta klesnout příští rok na 5,1 procenta a do roku 2025 klesnout až na průměrných 2,1 procenta.

„Důležitým proinflačním faktorem je nárůst cen elektřiny a zemního plynu, který se postupně promítá v cenách ostatního zboží a služeb. Inflaci posilují i potíže v globálních dodavatelských řetězcích, jež vedou k razantnímu zvyšování cen mnoha výrobních vstupů. Tyto problémy se přitom kvůli válce na Ukrajině dále prohloubily,“ zdůraznil úřad.

Proti růstu cen by přitom mírně měla působit posilující koruna. Česká měna by měla totiž podle odhadů postupně posílit příští rok na průměrných 24,40 Kč/EUR a do roku 2025 až na 23,60 Kč za euro.

Zároveň oslovené instituce počítají s tím, že objem mezd a platů poroste letos a příští rok o zhruba 6,5 procenta ročně.

Vzhledem k mimořádně vysoké inflaci spotřebitelských cen by tak podle odhadů měla průměrná reálná mzda v letošním roce výrazně klesnout.

Do uvedeného průzkumu byly zahrnuty prognózy ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, České národní banky, společnosti Akcenta CZ, Citibank, Banky Creditas, společnosti Cyrrus, České bankovní asociace, Deloitte ČR, investiční společnosti Generali Investments CEE, Hospodářské komory ČR, Institutu ekonomických studií FSV UK, Komerční banky, Raiffeisenbank, Svazu průmyslu a dopravy ČR a UniCredit Bank.

Pro větší reprezentativnost průzkumu k nim byly přiřazeny prognózy Evropské komise z května a Mezinárodního měnového fondu z dubna.

Samotné ministerstvo financí ČR v letošní dubnové prognóze počítá pro rok 2022 s růstem ekonomiky o 1,2 procenta a pro příští rok s růstem 3,6 procenta.

MF v letošním roce očekává průměrnou inflaci ve výši 12,3 procenta.

Česká národní banka v nové květnové prognóze očekává letošní růst o 0,8 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Průměrnou inflaci očekává na úrovni 13,1 procenta.

„Základní tendence vývoje v letech 2022 a 2023, s nimiž MF ČR počítá v aktuální makroekonomické predikci (z letošního dubna) jsou s prognózami ostatních institucí konzistentní,“ podotklo ministerstvo financí. (sfr)