Systém veřejného zdravotního pojištění skončil i přes pandemii koronaviru v roce 2020 v přebytku 5,8 miliardy korun. Celkové náklady na zdravotní služby v roce 2020 byly oproti loňskému roku vyšší o 48 miliard korun. 

Ve společné zprávě o tom informovala ministerstva zdravotnictví a financí.

„Ministerstva financí i zdravotnictví dlouhodobě prosazovala udržení rezerv zdravotních pojišťoven v době hospodářského růstu pro horší časy, což se v současnosti ukazuje jako velmi prozíravé,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Právě díky těmto prostředkům a zvýšení platby státu podle něj nebyla ani při tak extrémním zatížení zdravotního systému ohrožena dostupnost a kvalita zdravotních služeb.

„Systém veřejného zdravotního pojištění zůstává ve velmi dobré kondici. V roce 2020 skončilo hospodaření zdravotních pojišťoven popáté v řadě v přebytku a jejich zůstatky na bankovních účtech se v loňském roce navýšily o téměř deset procent na 64,4 miliard korun,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Systému se v roce 2020 i přes vysoké výdaje dařilo kumulovat rezervy. Příčinou takto pozitivního výsledku je skutečnost, že výnosy pojistného se nakonec oproti roku 2019 nesnížily a zároveň se skokově navýšila platba za státní pojištěnce o 25,4 miliard korun.

„Naším úkolem je i nadále udržet vysoký standard a širokou dostupnost zdravotní péče o pacienty. Věřím, že díky dalšímu navýšení plateb za státní pojištěnce pro rok 2022 o 200 korun toho dosáhneme,“ doplnila.

Systém veřejného zdravotního pojištění hospodařil v roce 2020 s příjmy 358 miliard korun a výdaji 352,2 miliardy korun. Dosáhl tak přebytku 5,8 miliardy korun. (pel)

Stát dá příští rok 15 miliard navíc za státní pojištěnce, ale rozpočet ČR s tím nepočítá