Průzkum: Volby do Sněmovny by v červnu vyhrálo Babišovo ANO s 30 %. Uspěla by i Přísaha. (Ilustrační foto)
Volby do Poslanecké sněmovny by v červnu vyhrálo Babišovo ANO s 30,5 % hlasů. Do Poslanecké sněmovny by se v červnu poprvé dostala i Přísaha, které se dostala před TOP 09. Vyplynulo to z volebního modelu agentury Median.
Podle Medianu by se v červnu do Poslanecké sněmovny dostalo sedm politických stran a hnutí.
Nejvyšší voličské preference má hnutí ANO (30,5 procenta).
Následují ODS (12 procent), Piráti (10,5 %), STAN (9 %), SPD (8,5 %), Přísaha (5 procent) a TOP 09 (5 procent).
Z vládních stran zůstává nadále nejsilnější ODS. Strany aktuální vládní koalice (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL + STAN + Piráti) mají v součtu podporu 40,5 procenta potenciálních voličů.
Bez sestavení předvolebních koalic by získaly 91 poslaneckých křesel, uvádí Median.
Ze stran, které by samostatně zůstaly mimo mimo Poslaneckou sněmovnu, má v květnu nejvyšší preference KDU-ČSL (4,5 procenta ) a KSČM (4,5 procenta).
SOCDEM by získala 2,5 %, Zelení 2 procenta a PRO 2022 by získala 1,5 procenta.
Téměř polovina lidí nad 65 let by volila ANO.
„Hnutí ANO je nejčastější volbou lidí ve věku 25 a více let. V kategorii 65 a více let by jej volila téměř polovina účastníků voleb,“ uvedla agentura.
ANO je také na prvním místě u všech vzdělanostních skupin kromě vysokoškolsky vzdělaných, u kterých je na druhém místě po ODS.
Volební potenciál ANO opět klesl (36 procent), ale voličské jádro posílilo (23 procent).
Druhý nejvyšší voličský potenciál má nyní STAN (21 procent), i přes jejich relativně malé voličské jádro (2 procent). Potenciál ODS činí 20,5 % a potenciál Pirátů zůstává na 18 procentech.
Průzkumu Median se v období od 1. do 30. června účastnilo 1 003 respondentů starších 18 let. (sfr)

