Banky v Česku hypotéky ani v červnu nezlevnily. Na začátku července činila průměrná sazba hypoték 5,49 %. Tento ukazatel odráží průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti. V červnu to bylo 5,51 % p. a., takže za měsíc klesla sazba jen o dva bazické body.

Od února 2023, kdy úrokové sazby hypoték dosáhly vrcholu na 6,37 procenta, se sazby snížily o 0,88 procentního bodu.

Vyplynulo to z údajů Swiss LIfe Hypoindexu.

Ve stejném období přitom klesla základní úroková sazba České národní banky o 2,25 procentního bodu na 4,75 procenta.

Jak upozonil hypoteční analytik Swiss Life, Jiří Sýkora, jediná Moneta se z devítky českých bank poskytujících hypotéky vymyká. Zde lze získat hypotéku už od 4,44 % p. a. při fixaci na pět let, tedy o více než procentní bod výhodněji, než je průměr celého trhu.

Banky se brání, že zlevňovat hypotéky jim neumožňuje cena peněz na mezibankovním trhu. Od února 2023, kdy sazby hypoték dosáhly vrcholu na 6,37 procenta, klesly jen o 0,88 procentního bodu

Od září si banky budou moci u nových smluv účtovat poplatek 0,25 procenta z předčasně splacené části úvěru za každý započatý rok zbývající do konce fixace úroku až do výše jednoho procenta. Riziko ztráty banky se poté sníží a experti předpokládají, že na podzim hypotéky už výrazněji zlevní.

Měsíční splátka hypotéky na 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent ceny nemovitosti se splatností 25 let při průměrné nabídkové sazbě 5,49 procenta ročně činila na začátku července 21 475 korun. Meziměsíčně klesla o 45 Kč, a od začátku roku zhruba o tisícovku.

ČNB na konci června srazila základní sazbu o 50 bazických bodů už počtvrté v řadě. Hypoteční analytik Swiss Life Selectu Jiří Sýkora připomněl, že v předchozím období, kdy ČNB přistoupila k razantnímu zvyšování sazeb, banky stačily s touto dynamikou držet krok.

„Nyní, kdy centrální banka výrazně snižuje, to na straně bank minimálně v případě hypotečních úvěrů výrazně drhne,“ uvedl Sýkora.

Banky podle něho i nadále drží kurz jen velmi pozvolného snižování sazeb.

„Navíc u některých fixací hypoték nad 80 procent LTV, což je poměr mezi výší hypotéky a hodnotou zastavované nemovitosti, banky naopak sáhly ke zvýšení úrokových sazeb,“ dodal Sýkora.

Týká se to například desetiletých fixací, přičemž některé banky přestaly takto dlouhé fixace dočasně nabízet.

Pokud má ale klient vybranou nemovitost a váhá, zda čekat s žádostí o hypotéku na pokles sazeb, doporučuje Sýkora příliš neotálet.

„Výraznějšího snížení se v dohledné době nemusíme dočkat. V současné situaci klienti s největší pravděpodobností sáhnou po kratších fixacích hypoték, jako jsou roční nebo dvouleté, maximálně tříleté,“ podotkl.

Sýkora vysvětlil, proč banky cenu hypoték nesnižují.

„S ohledem na to, že schválená maximální výše poplatku za předčasné doplacení úvěru platná od letošního září neodpovídá částce, za kterou banky lobbovaly, je téměř jasné, že si nyní budou i nadále vytvářet rezervu na každém novém klientovi. A tak se nějaké výrazné zlevňování hypotečních sazeb nedá očekávat,“ uvedl.