Brusel přisype ovocnářům v ČR dotace 378 milionů za utrpěné škody. A vláda jim ještě přidá. (Ilustrační foto).

Evropská komise přerozdělí 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy korun) zemědělcům pěstujícím ovoce, zeleninu a víno. Pro pěstitele ovoce v Česku je z toho určeno 15 milionů eur (asi 378 milionů korun). Cílem je kompenzovat pěstitelům škody způsobené mrazivým počasím. Česká vláda přidá na pomoc poškozeným ovocnářům z vlastních zdrojů 100 milionů Kč.

O finanční podpoře informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Další peníze přerozdělí pěstitelům česká vláda z národních zdrojů.

Podle Výborného jsou největší škody v ovocnářství. Oznámil současně, že kompenzace se budou týkat zemědělců, u kterých byla škoda na více než polovině úrody.

Ministr zemědělství poukázal na to, že pojistit nelze všechny druhy ovoce a zeleniny. Finanční kompenzace ve formě dotací by podle něho měla mít motivační charakter.

Cílem prý je, aby zemědělci, kteří mají možnost pojištění, tuto možnost využili. Celkové škody jsou podle ministra předběžně odhadovány na 1,3 miliardy korun.

Evropská komise navrhla uvolnit z rezerv 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy korun) na podporu zemědělců pěstujících ovoce, zeleninu a víno v Česku, v Rakousku a v Polsku, kteří byli nedávno postiženi nepříznivým počasím nebývalého rozsahu.

Zároveň chce Komise podpořit také portugalské producenty vína.

Členské státy návrh schválily. Evropská komise to potvrdila v tiskovém prohlášení.

Pro Rakousko vyčlenila Komise deset milionů eur. Dalších 37 milionů dostanou polští zemědělci a 15 milionů eur připadne Portugalsku. Všechny země mohou tuto unijní podporu doplnit až o dvě stě procent z vnitrostátních prostředků.

„Velké klimatické a tržní výkyvy, kterým tito zemědělci čelili, znovu ukazují, jak důležitá je silná zemědělská rezerva v rozpočtu společné zemědělské politiky (SZP), která posílí stabilitu tváří v tvář stále vážnějším a nepředvídatelnějším krizím,“ deklaroval eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski s tím, že stabilita zemědělců je základem stability společnosti.

Česká vláda přidá na pomoc poškozeným ovocnářům z vlastních zdrojů 100 milionů

Ovocnáři, kterým letošní jarní mrazy poškodily úrodu, dostanou ze státního rozpočtu kompenzaci 100 milionů korun. Tyto peníze doplní zdroje z evropských peněz ve výši 15 milionů eur neboli 378 milionů korun.

Oznámil to ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Ovocnáři už dříve vyčíslili, že letošní škody přesáhnou jednu miliardu korun.

„K evropské pomoci pro ovocnáře postižené mrazy ve výši 378 milionů Kč přidáme po dohodě s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou 100 milionů Kč z národních zdrojů. Budeme tak mít k dispozici téměř půl miliardy korun,“ napsal Výborný.

Ministerstvo zemědělství původně v Bruselu žádalo o mnohem vyšší příspěvek na pomoc ovocnářům, a to až sto milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun. Výborný už ale dopředu avizoval, že celou částku pravděpodobně Česko nedostane.

Ministr slíbil ovocnářům pomoc hned koncem dubna, kdy Česko na několik dní zasáhly silné ranní mrazy, které poškodily ovoce nebo vinnou révu. V květnu ale dodal, že pěstitelům, kteří nebyli proti mrazům pojištěni, stát zkrátí kompenzace o polovinu.

Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v ČR kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles o 79 procent. Celkové ztráty českých ovocnářů na tržbách z úrody zničené mrazy budou podle odhadu přes 1,3 miliardy korun. (sfr)