Premiér Petr Fiala nastínil strategickou budoucnost Česka. Chce méně dotací, více úvěrů a více bilionů do investic. Uvedl to po jednání vládního výboru pro strategické investice. Pracovat se podle něho musí také se změnou demografické křivky, zejména se stárnutím populace. Do investic má jít v následujících deseti letech až jeden bilion korun.

„Česko musí lépe cílit na to, do čeho investuje,“ prohlásil Petr Fiala

„Vládní výbor pro strategické investice se po konsolidaci veřejných financí nyní zaměřuje na podporu hospodářského růstu, nejen krátkodobého, ale hlavně udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti ČR,“ konstatoval úřad vlády v prohlášení po jednání vládního výboru pro strategické investice.

„Díky modelu fiskálních dopadů jsme schopni lépe vyhodnocovat klíčové výdaje státu v kontextu a s odpovídající délkou výhledu. Nyní bude stát lépe připravovat projekty a lépe vyhodnotí přínosnost. Například v oblasti jaderné energetiky, energetické transformace a dopravní infrastruktury,“ podotkl premiér.

Podle Fialy řešil výbor také přechod od dotací k využívání jiných finančních prostředků. Většina věcí je financovaných z dotací a je potřeba začít využívat například zvýhodněně úvěry, což přinese i větší efektivitu výdajů. „Důležité bude také zapojení Národní rozvojové banky, jejíž strukturu a náplň teď měníme,“ oznámil premiér.

Vláda shání na strategické investice přes 350 miliard navíc, musí najít další zdroje

Vládní výbor vyjednal i priority v období po roce 2028. Peníze podle Fialy mají směřovat do oblastí, kde budou mít největší pozitivní dopad. „Musíme najít synergii a systematicky přistupovat k jednotlivým regionům,“ uvedl Fiala.

Kromě těchto priorit řešil výbor také přípravu mechanismů, které by měli zajistit lepší schopnost se bránit proti neočekávaným změnám v energetice, které jsou mimo lidskou kontrolu. Jde například o výpadky zdrojů energií ze zahraničí či neočekávané pohyby cen energií. (sfr)


OFICIÁLNÍ ZPRÁVA ÚŘADU VLÁDY:

Premiér Fiala po zasedání VVSI: Česko musí lépe cílit na to, do čeho investuje

V jednacím sále vlády ve Strakově akademii zasedl k dalšímu pravidelnému jednání Vládní výbor pro strategické investice, 1. července 2024.

Na pondělí 1. července 2024 svolal premiér Petr Fiala již šesté jednání vládního výboru pro strategické investice. Tentokrát se řešilo zejména financování strategických investic. Například jak používat modernější a efektivnější nástroje v souvislosti s investicemi.

Vládní výbor pro strategické investice se po konsolidaci veřejných financí nyní zaměřuje na podporu hospodářského růstu, nejen krátkodobého, ale hlavně udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti ČR. Na svém šestém jednání zástupci výboru řešili výsledky modelu dlouhodobých fiskálních dopadů, priority nového kohezního období, plán podpory budování energetických zdrojů a řešil se také plán přechodu od dotací k finančním nástrojům.

Premiér Fiala po jednání výboru oznámil, že v následujícím desetiletí nás čeká potřeba investic přesahujících bilion korun. Pracovat se musí například se změnou demografické křivky a zejména stárnutím populace

„Díky modelu fiskálních dopadů jsme schopni lépe vyhodnocovat klíčové výdaje státu v kontextu a s odpovídající délkou výhledu. Zkvalitňujeme rozhodovací proces a ten nám dává přesnější obrázek o přínosnosti investic. Nyní díky modelu bude stát lépe připravovat projekty ve střednědobém výhledu a lépe vyhodnotí přínosnost. Například v oblasti jaderné energetiky, energetické transformace a dopravní infrastruktury,“ řekl Fiala.

Výbor podle premiéra řešil také přechod od dotací k jiným finančním nástrojům. Česká republika patří dlouhodobě mezi země s největším podílem dotací ve veřejných výdajích. Veřejná podpora se stále více soustředí na soukromé subjekty. Tato transformace bude podle premiéra efektivnější a realizovat se budou jen ty projekty, které mají opravdu smysl.

 „Vidíme, že tyto finanční nástroje málo využíváme oproti jiným evropským zemím. Většina věcí je financovaných z dotací a je potřeba začít využívat například zvýhodněně úvěry, což přinese i větší efektivitu výdajů. Důležité bude také zapojení Národní rozvojové banky, jejíž strukturu a náplň teď měníme,“ oznámil premiér.

Vládní výbor projednal také priority nového kohezního období 2028+. Výsledkem dnešního dne je ještě lepší koordinovanost v připravovaných projektech a nastavení mechanismu koordinace.

 „Peníze musíme směřovat do oblastí s největším pozitivním dopadem. Je potřeba stanovit omezené množství priorit a tam soustředit finanční prostředky. Musíme najít synergii a systematicky přistupovat k jednotlivým regionům – podle jejich potřeby,“ uvedl Fiala.

Vládní výbor pro strategické investice se dnes zabýval ještě plánem podpory budování energetických zdrojů, který souvisí s chystanou Státní energetickou koncepcí. Jde o přípravu mechanismů, které zajistí schopnost průběžně efektivně reagovat na neustálé změny v energetice, které jsou mimo lidskou kontrolu. Například neočekávané pohyby cen energií, nebo výpadky zdrojů energií ze zahraničí.