ČEZ oznámil „velké zlevnění“ pro 1,7 milionu zákazníků s tím, že od 1. června snižuje ceny plynu o 17 % a zlevnění elektřiny bude následovat. „Začíná velké letní zlevňování energií od ČEZ Prodej. Od soboty 1. června začnou zákazníci platit nové nižší ceníky pro plyn na dobu neurčitou,“ uvedla firma.

Cena za dodávku plynu jim klesne o 17 %, když za posledních 12 měsíců cena plynu pro zákazníky ČEZ Prodej klesla už o 40 %. Od začátku července pak ČEZ Prodej sníží také cenu elektřiny na dobu neurčitou, informoval ČEZ.

Letos se jedná již o druhé zlevnění nefixovaných produktů – poprvé se jejich cena snižovala na začátku ledna. Cena se všem 1,7 milionu zákazníků sníží automaticky.

„Už od loňského roku průběžně snižujeme ceny všech našich produktů. Letos jsme díky úpravě naší nákupní strategie mohli na vývoj velkoobchodních cen zareagovat velmi rychle a ceny promítnout do snížení nefixovaných ceníků pro naše zákazníky už v polovině roku.“

„Levnější ceníky se nastaví zákazníkům od začátku června automaticky, nemusejí nikam chodit ani volat. Souběžně dál podporujeme domácnosti v úsporných opatřeních, která mají na účty za energie výrazně větší vliv. Dokonce často výrazně předčí i očekávání, která od nich na začátku mají sami zákazníci,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Plyn na dobu neurčitou zlevní od 1. června na úroveň 1 479 Kč/MWh bez DPH. Běžná domácnost, která plynem topí a má průměrnou roční spotřebu 10 MWh, díky tomu ušetří zhruba 3 800 korun za rok.

O 1. července pak zlení také elektřina na dobu neurčitou. Pro nejběžnější sazbu D02 bude nově za 3 595 Kč/MWh bez DPH. Domácnost, která elektřinou jen svítí a vaří, při průměrné spotřebě 2,5 MWh za rok tak díky nové ceně ušetří 1 00 korun ročně.

Fixované produkty

ČEZ Prodej v letošním roce také již třikrát zlevnil fixované produkty – v únoru, v dubnu a naposledy na začátku května. Cena fixované elektřiny tak v průměru od letošního ledna klesla o cca 20 % a u plynu o cca 26 %.

Vedle samotného snižování cen nabízí ČEZ Prodej domácnostem celou řadu dalších řešení, jak zmenšit účty za energie. Aktuálně nabízí při pořízení fotovoltaiky s baterií až 21 solárních panelů zdarma, zájemci o tepelné čerpadlo mohou nyní využít slevu až 40 000 korun.

Lidé, kteří si tyto technologie teprve plánují pořídit, očekávají úspory v řádech několika tisíců korun ročně. Nedávná analýza spotřeby zákazníků ČEZ Prodej, kteří do nich investovali, přitom ukázala, že potenciál úspor je mnohem vyšší.

Třetina domácností, které investovaly do fotovoltaiky s baterií, zaznamenala snížení spotřeby elektřiny v rozmezí 20-40 %, což v průměru odpovídalo snížení spotřeby o téměř 4 MWh ročně, tedy zhruba 23 000 korun.

Čtvrtina domácností snížila spotřebu dokonce o více než 40 %. Přes 60 % lidí, kteří nahradili elektrické vytápění (většinou elektrokotel) tepelným čerpadlem, snížilo svou spotřebu minimálně o 40 %, uvedl ve své zprávě ČEZ. (sfr)