Prezident Pavel vyznamenal šéfa NATO Jense Stoltenberga Řádem TGM III. třídy.

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi za „vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. Stoltenberg se zásadním způsobem zasloužil o upevňování demokracie a stability ve střední a východní Evropě, řekl v prohlášení na úvod ceremoniálu vedoucí prezidentské kanceláře Milan Vašina.

„Předal jsem Řád TGM generálnímu tajemníkovi NATO Jens Stoltenberg. Pro Česko bylo poslední čtvrtstoletí obdobím bezpečí, prosperity a svobody a naše členství v Alianci v čele s Jensem Stoltenbergem na tom má zásadní podíl. Cílem NATO totiž není vést válku, ale předcházet jí, je to společenství udržující mír. Dnes Vás proto, Jensi, oceňuji za upevňování demokracie v naší zemi,“ napsal k tomu prezident Pavel.Udělení vyznamenání je uznáním přínosu, kterým šéf NATO přispěl k evropské bezpečnosti i transatlantickým vztahům, řekl v projevu Pavel. Ocenil jej za podíl na upevňování demokracie v Česku.

„Uplynulé čtvrtstoletí bylo pro Českou republiku rozhodně úspěšným obdobím. Obdobím bezpečí, prosperity a svobody. Naše členství v NATO na tom má zásadní podíl. Z vlastní zkušenosti mohu dodat, že na tomto úspěchu nesete osobní podíl,“ prohlásil prezident.

Za desetileté Stoltenbergovo působení v čele NATO se podle Pavla významně proměnilo mezinárodní prostředí a s tím také celá aliance, mimo jiné se rozšířil počet členů na 32.

Zlomovým bodem byla ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022, odkdy spojenci pod Stoltenbergovým vedením poskytovali ukrajinským obráncům bezprecedentní podporu a zároveň zajišťovali obranu území NATO.

Aliance podle prezidenta zůstává vojensky silná a zároveň se stává politicky silnější a zaujímá globálnější přístup. Zmínil také navyšování rozpočtů na obranu v jednotlivých členských státech.

„V letošním roce se očekává, že 18 spojenců včetně Česka vynaloží na obranu minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu,“ podotkl Pavel.

„Tím vším jste alianci prováděl s rozhodností a se šarmantním humorem sobě vlastním, který není ve Skandinávii tak úplně obvyklý,“ dodal Pavel.

„Cílem NATO není vést válku, ale válce předcházet především cestou odrazování případných agresorů od jejich úmyslů,“ podotkl dále.

Bývalý norský premiér Jens Stoltenberg stojí v čele NATO od roku 2014. Zástupci členských států mu naposledy loni v létě prodloužili funkční období o další rok do letošního září. (sfr)