Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což proti letošnímu březnu představuje růst o pětinu a proti loňskému dubnu o více než dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022.

Vyplynulo to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.

Rychlost meziměsíčního poklesu sazeb se ale proti předešlým měsícům snížila. Důvodem je nestabilita tržních úrokových sazbám, které začaly v polovině března opět růst a dostaly se na nejvyšší úroveň v letošním roce, konstatovala asociace.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 miliardy korun po březnových 15,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil 3,2 miliardy korun.

Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték činil v dubnu 14,5 procenta, což je nejnižší hodnota od konce roku 2022.

Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5212, což je nejvyšší hodnota od května 2022. Ve srovnání s dubnem 2020 je ale počet hypoték stále nižší o 14 procent, vyplývá z dat asociace.

Průměrná výše hypotéky v dubnu pokračovala v růstu, a to z 3,44 milionu na 3,6 milionu Kč. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021.

Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění limitů ze strany České národní banky, podotkla asociace.

„Růst průměrné hypotéky je dán jednak vyšší potřebou financování z titulu vyšších cen nemovitostí, které jsou i přes svůj mírný pokles v loňském roce vyšší, než byly koncem roku 2021.“

„Svou roli sehrál i postupný pokles úrokových sazeb doprovázený růstem mezd domácností, což žadatelům také umožnilo dosáhnout na vyšší úroveň hypotéky,“ zdůraznil ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 Kč.

Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 Kč.

Splátka hypotéky jeden milion korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5500 Kč. (sfr)