Největší bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku je Putinův ruský režim, odhlasovala Poslanecká sněmovna. Nynější ruský režim je podle Sněmovny teroristický. Českým zájmem je nezávislá, demokratická a svobodná Ukrajina pevně ukotvená v mezinárodních strukturách. Ve svém usnesení to schválila Poslanecká sněmovna. Proti byly jak Babišovo ANO, tak Okamurova SPD. 

Usnesení na návrh vládní koalice přijala na závěr mimořádné schůze k bezpečnostním hrozbám po zhruba 19hodinovém jednání.

Koaliční návrh usnesení schválila Sněmovna hlasy 84 poslanců výhradně z koaličního tábora. K jeho schválení bylo nutných nejméně 72 poslaneckých hlasů.

Členové dolní komory za opoziční ANO a SPD návrh nepodpořili.

„Současný teroristický režim v Rusku svou rozpínavostí a snahou o rozšíření sféry vlivu na Ukrajinu a do dalších zemí Evropy, doprovázenou válečnými zločiny, představuje pro ČR největší bezpečnostní hrozbu; je tudíž zásadním zájmem ČR, aby Putinova válka proti Ukrajině nebyla úspěšná, aby se Ukrajina ubránila a obnovila svoji územní celistvost v mezinárodně uznaných hranicích a aby byl ruský režim od další agrese proti Evropě účinně odrazen,“ uvádí se ve schváleném usnesení.

K naplnění českých bezpečnostních zájmů je podle Sněmovny nutné pokračovat v pomoci Ukrajině.

„Zastavení dodávek vojenského materiálu by naopak vedlo k dobytí a pustošení Ukrajiny ruským teroristickým režimem a povzbuzení tohoto režimu v dalších výbojích proti evropským státům,“ schválila Sněmovna.

Sněmovna dále vyzvala kabinet, aby dál pomáhal demokraticky smýšlejícím Rusům, oponentům ruského prezidenta Vladimira Putina. Vláda by také měla podle dolní komory nadále zvyšovat českou obranyschopnost a naplňovat závazky vůči NATO v jejím financování.

Hnutí ANO chtělo, aby Sněmovna vyzvala vládu k naplnění usnesení přijatého před dvěma lety, ve kterém ji žádala o diplomatické kroky k rychlému ukončení válečného konfliktu na Ukrajině.

„Při plné podpoře Ukrajiny jako suverénního státu a zachování jeho územní celistvosti Poslanecká sněmovna naléhá na vládu, aby se všemi dostupnými prostředky zasadila o co nejrychlejší zastavení vojenských operací a uzavření odpovídajícího příměří, které by umožnilo zahájení vzájemných jednání Ukrajiny a Ruska o spravedlivém a trvalém míru,“ stálo v návrhu hnutí ANO.

To také prosazovalo žádost vládě, kabinetu, aby vystupoval „proti šíření atmosféry obav z válečného konfliktu, válečné hysterie a propagandy“. (sfr)