Země Evropské unie se shodly na dobrovolném omezení spotřeby plynu do března 2024. O rok tak prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu.

Shodli se na tom ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku.

Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že se jedná o nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropská unie se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodla snížit spotřebu loni v červenci a to za předsednictví České republiky.

Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

„Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob,“ prohlásila Simsonová.

Namísto plánovaných 15 procent dokázala Unie podle komisařky spotřebu plynu snížit do letošního ledna o více než 19 procent.

Proti návrhu na dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024 byli ministři z Maďarska a Polska, což ale přijetí návrhu na ministerské úrovni nezabránilo. Nárh ještě musí schválit jendotlivé členské státy EU. (sfr)