Volby prezidenta: Pavla preferují cyklisté a fotbalisté. Babiše zase astrologové a kutilové. (Ilustrační foto: archiv).

Nejnovější předvolební průzkumy zjistily také informace o složení voličské základy obou kandidátů. Zatímco Petr Pavel oslovuje lidi sportovně aktivní, kteří rádi běhají, hrají fotbal, jezdí na kole nebo chodí na hory, Andrej Babiš je přijatelný zejména pro lidi se zájmem v astrologii, pejskaře, rybáře a kutily.

Vyplynulo to z průzkumu agentury Median.

Otázka pro respondenty průzkumu zněla, který z kandidátů je pro ně přijatelnější. Podle sportů, kterým se respondenti věnují, se ukázalo, že generál Petr Pavel má daleko větší podporu u lidí, kteří sportují.

Pavel získal dvakrát větší podporu u lidí, kteří rádi běhají a hrají fotbal. Vyšší podporu měl i u lidí, jejichž koníčkem je turistika a cyklistika.

Naopak Andrej Babiš je daleko přijatelnějším kandidátem pro lidi, co rádi rybaří.

Výraznou převahu podporovatelů má Andrej Babiš u lidí, kteří se věnují kutilství. Za přijatelnějšího ze dvou kandidátů ho považují také respondenti se zájmem o horoskopy a astrologii a ti, kteří vlastní psího domácího mazlíčka.

Neobvyklé bylo také rozdělení příznivců podle toho, na kterou charitu přispívají. Zatímco Babiš je přijatelnější pro podporovatele Dobrého anděla, Pavel pro lidi přispívající Člověku v tísni.


Petr Pavel na motorce. (Ilustrační foto).


Z průzkumu, ve kterém by zvítězil Petr Pavel s 57,9 % hlasů a jeho protivník Andrej Babiš 42,1 %, také vyplynulo, že příznivci lídra hnutí ANO se daleko častěji označují za středové a levicově smýšlející.

Petr Pavel má mírně vyšší podporu u pravicových voličů. Jeho podpora je však napříč politickým spektrem vyvážená a příznivce má také u voličů levice či u lidí, kteří se svými názory řadí na střed. (sfr)