Andrej Babiš v kostele Panny Marie Vítězné: "Má prosba Pražskému Jezulátku", uvedl šéf ANO ke své fotografii.

Úřady ve Francii nadále vyšetřují prezidentského kandidáta a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a z daňových úniků. Hospodářským novinám to prozradila Národní finanční prokuratura (PNF), která se ve Francii zabývá vyšetřováním závažných ekonomických a finančních trestných činů.

Francouzské úřady zkoumají okolnosti, za nichž bývalý český premiér před lety získal vilu s pozemky v Mougins na jihu Francie prostřednictvím řetězce offshorových společností se sídlem v Monaku a na Britských Panenských ostrovech.

Andrej Babiš však v rámci prezidentské kampaně opakovaně označil informace o vyšetřování ve Francii za nesmysl. Transakce podle něj byla legální.

„V únoru 2022 jsme zahájili předběžné vyšetřování kvůli podezření z praní špinavých peněz a závažných daňových úniků,“ uvedl Antoine Jocteur-Monrozier z PNF.

Babiš po sobotním vyhlášení prvního kola prezidentských voleb uvedl, že pokud někdo má být vyšetřován, tak ho někdo musí kontaktovat.

„Nikdo mě nekontaktoval,“ zdůraznil.

Naznačil také, že zprávy o vyšetřování jsou výmyslem médií, především francouzského deníku Le Monde, který o prošetřování informoval jako první už v létě.

Francouzská prokuratura však vysvětlila, že vyšetřované osoby ve Francii o svém vyšetřování nemusejí být informovány.

„Upozorňuji, že osoby, které jsou předmětem vyšetřování, o něm podle francouzského trestního řádu nemusí být informovány. To se mění teprve před jejich případným výslechem na svobodě nebo vzetím do vazby,“ upřesnil Jocteur-Monrozier.

S tím, že francouzští vyšetřovatelé Babiše zatím nevyslechli.

Francouzská prokuratura potvrdila, že v případu jde o Babišovo zapojení do takzvaných Pandora Papers. Jde o uniklé dokumenty, které ukazují, že řada vlivných osob včetně premiérů či prezidentů z různých zemí světa skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích.

Podle Le Monde koupil Andrej Babiš vilu ve Francii v září 2009 a to prostřednictvím řetězce offshorových společností. Dvě nemovitosti včetně vily s tříhektarovým pozemkem podle listu koupila společnost se sídlem v Monaku.

Tu vlastní offshorová společnost ze Spojených států. Nemovitosti vyšly na 14 milionů eur, tedy asi 335 milionů korun podle dnešního kurzu.

Ve smlouvě o koupi se podle deníku Le Monde uvádí, že tato částka byla „zaplacena v hotovosti“, což lze chápat také jako běžný převod. Dokumenty z Pandora Papers však uvádějí, že Babišova americká společnost použila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech.

Oficiální francouzské dokumenty ale tuto půjčku nezmiňují, upozornil deník.

Tuzemský Finanční analytický útvar (FAÚ) potvrdil, že to bylo v pořádku, oznámil dříve v reakci Babiš.

„Protože jsem jediný politik, který tady zveřejňuje daňové přiznání a zveřejňuje svoje příjmy, které jsou čisté a zdaněné,“ podotkl šéf ANO. (sfr)