Příspěvky na bydlení se od října 2022 zvýší a dosáhne na ně více lidí. Vláda schválila vyšší normativy- hranice přiměřených nákladů na bydlení, ze kterých se dávka počítá. 

Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

„Příspěvek na bydlení je klíčový nástroj podpory, která domácnostem zajistí adresnou a cílenou pomoc v případě, že nebudou zvládat pokrýt ze svého rozpočtu rostoucí náklady na bydlení. Nadále platí, že na příspěvek na bydlení má nárok každý, kdo více než třetinu čistých příjmů – v Praze 35 procent a jinde v ČR 30 procent – vynakládá na bydlení, tedy především energie a vytápění, služby a nájem,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Takzvané normativní náklady, které představují strop pro výpočet dávek na bydlení, se od října kvůli zdražování energií zvednou o 2 tisíce až 4 00 korun.

Podle počtu členů domácnosti a velikosti bydliště se zvýší o 11 až 68 procent.

Nejvíc vzrostou samotným lidem či dvojicím v nájmu.

„Tato pomoc přichází nad rámec zastropování cen energií a určitě není ostudou požádat o příspěvek na bydlení, jde to i online bez nutnosti návštěvy úřadu. Pomoc státu je tu právě proto, aby lidem sloužila ve složitých časech, které nyní prožíváme,“ dodal ministr.

O příspěvek mohou požádat vlastníci nebo nájemníci, překážkou není ani družstevní bydlení nebo hypotéka. Ta se však nezapočítává jako náklad na bydlení.

„Doteď byly mezi příjemci nejvíce limitovány malé domácnosti, nejčastěji samoživitelé a samoživitelky nebo důchodci. To vyplývá z analytických dat, se kterými pracujeme. A u mnohých byly stávající podmínky nepříznivé, protože by získali podporu jen v řádu několika stovek korun měsíčně. Teď se právě těm nejohroženějším příspěvek výrazně navýší a doufám tedy, že se o podporu přihlásí mnoho dalších domácností, které na ni mají nárok,“ uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce odhaduje, že by se výdaje na příspěvky po úpravě mohly pro letošek zvýšit o 400 milionů korun. (pel)