Skupina Fiocchi, jeden z nejvýznamnějších světových výrobců střeliva, který od roku 2022 patří do holdingu Czechoslovak Group, prezentovala ekologické střelivo na veletrhu myslivosti, lovu a střeleckých sportů IWA. Tato výstava, která se koná již od roku 1974 v německém Norimberku, se vyznačuje velmi pestrým složením návštěvníků: myslivců, sportovních střelců, fanoušků zbraní i byznysmenů z celého světa. Někteří si na IWA dokonce berou i své lovecké psy. 

Většina stánků na veletrhu vystavuje krátké i dlouhé střelné zbraně a jejich příslušenství, outdoorové vybavení a samozřejmě střelivo, jehož kvalita je stejně důležitá jako kvalita zbraně, z níž se střílí. V oboru střeliva patřila skupina Fiocchi na IWA bezesporu k nejvýznamnějším vystavovatelům.

Prezentovala všechny své značky: samotnou Fiocchi, Baschieri & Pellagri a Lyalvale Express. Zatímco Fiocchi nabízí kompletní portfolio střeliva včetně munice se středovým zápalem, další jmenované značky se specializují na prémiové brokové střelivo.

Společně pak dokáží naplnit potřeby pro každý typ lovu i pro každou střeleckou disciplínu. Zákazníci si můžou vybrat munici šitou na míru tomu, jestli loví v horách či bažinách a jestli střílí na zvěř černou nebo červenou. Další výrobní řady slouží různým sportovním disciplínám od biatlonu až po trap (střelbu na holuby, resp. jejich asfaltové či hliněné náhražky).

Nabízí se dokonce cvičná lovecká munice s tišším výstřelem, která se hodí při výcviku loveckého psa.

Slogan Fiocchi zní: Zodpovědná vášeň. S použitím střelné zbraně se totiž vždy pojí mimořádná zodpovědnost nejen vůči lidem, ale i vůči přírodě. Současnému trendu jde Fiocchi naproti nově vyvinutou typovou řadou Green Core. Toto střelivo je optimalizováno pro splnění nejpřísnějších ekologických požadavků.

Neobsahuje olovo ani jiné toxické těžké kovy. Brokové nábojnice jsou vyráběné z plastu, který se v normálních přírodních podmínkách rozloží během jednoho roku. Brokové kuličky jsou vyráběné netradičně z bizmutu, který se vyznačuje zdravotní nezávadností, přestože je těžším kovovým prvkem než tradiční olovo.



Naprostou většinu odbytu Fiocchi tvoří civilní produkce, pouze zhruba pětina výroby končí v rukou armád či policejních sborů. I jim dokáže Fiocchi vyrobit střelivo na míru, a to včetně vrcholné řady určené pro speciální jednotky. Tato munice, která je částečně vyráběná ručně, musí stoprocentně fungovat v extrémních podmínkách, tedy i ve vodě.

Díky tomu, že se Fiocchi stala součástí Czechoslovak Group, skupiny, která tradičně působí i v obranném průmyslu, by se měly postupně rozšiřovat aktivity mířené právě na segment defence & law enforcement.

Fiocchi se tradičně prezentuje i ve spojení se sportem. Je například partnerem italského olympijského týmu střelců. Řadu medailí nasbírala s municí od Fiocchi třeba biatlonová šampionka Dorothea Wiererová.

Podobně jako Czechoslovak Group je i Fiocchi původně rodinná firma, kterou založil v roce 1876 pan Stephano Fiocchi. Menšinový podíl ve firmě dodnes vlastní jeho rodina a někteří potomci zakladatele dokonce ve Fiocchi pracují. Jedním z nich je i technický ředitel Constantino Fiocchi, který na veletrhu IWA uvedl: „Jsme rádi, že jsme se stali součástí Czechoslovak Group, protože se jedná o průmyslovou skupinu, která má zájem na dalších investicích a obchodním rozvoji Fiocchi.“

To potvrdil David Štěpán, člen představenstva CSG, který se norimberského veletrhu rovněž účastnil: „Expandujeme v USA, kde budujeme novou továrnu na nábojové zápalky. Naší ambicí je vyrábět jednu miliardu zápalek ročně.“

Sportovní, lovecká, zážitková, ale i obranná střelba zůstane ještě dlouho jednou z lidských činností. Produkty od Fiocchi přispívají k tomu, aby byla bezpečná, efektivní, odpovědná a také ekologická. (sfr)