Český prezident Pavel se v Buckinghamském paláci setkal s králem Charlesem III.

Český prezident Pavel se v Buckinghamském paláci setkal s králem Charlesem III. Pavel se zde účastnil recepce pořádané králem. S Karlem III. měl možnost prohodit několik slov.

„Děkuji za pozvání na korunovaci krále Karla III. a královny Camilly. Bylo vidět, že tradice spojené s korunovací dávají britské společnosti pocit hrdosti, sounáležitosti, a jako symbol drží monarchii pospolu už po staletí,“ uvedl prezident Pavel v rámci korunovace nového britského panovníka.

„Když jsme se tam shromáždili, seznámili se spoustou představitelů monarchií evropských i mimoevropských, tak přišel král Karel III. a během asi půlhodinky se tam se všemi pozdravil, i s námi, a pak pokračoval dál,“ popsal průběh recepce.

Britský král podle něj při zmínce o České republice „zazářil“ a vzpomínal na své návštěvy Česka.

„Tak jsem mu akorát řekl, že u nás bude vždy vítán… Pozval jsem ho, samozřejmě,“ dodal prezident.

Informoval také, na recepci mluvil s první dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou nebo s belgickým králem Filipem.

„Možnost setkat se se zahraničními hosty i zažít atmosféru ve Westminsterském opatství byl pro mě a Evu silný zážitek. Těším se na další roky přátelství mezi našimi zeměmi,“ dodal.

„Řekl bych, že tolik modré krve na jednom místě jsem ještě neviděl,“ podotkl Petr Pavel akci v královském sídle, když večer dorazil na setkání s krajany v restauraci Bohemia House. (sfr)