Tržby v tuzemském maloobchodě v květnu meziročně vzrostly o 4,4 %. Meziměsíčně klesly. (Ilustrační foto).

Tržby v tuzemském maloobchodě se v květnu reálně meziročně zvýšily o 4,4 % a meziměsíčně se snížily o 0,1 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 2 % a meziměsíčně o 0,1 %. Informoval o tom Český statistický úřad.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel v květnu reálně snížily o 0,1 %, přičemž za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží klesly shodně o 0,5 %, naopak za potraviny vzrostly o 0,6 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v květnu zvýšily reálně o 4,4 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,1 %, za potraviny o 4,2 % a za pohonné hmoty o 2,2 %.

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy pokračovaly v meziročním růstu, přičemž tempo růstu se oproti předchozím dvěma měsícům zmírnilo. Ke zvýšení tržeb nejvíce přispěly nespecializované prodejny s převahou potravin a internetové a zásilkové obchody,“ uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky meziročně vzrostly o 18 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 5,9 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2 % a s oděvy a obuví o 0,3 %.

Naopak tržby klesly v prodejnách s výrobky pro domácnost o 2,5 % a s počítačovým a komunikačním zařízením o 1,1 %.

V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 4,9 % a ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 2 %.

Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se zvýšily o 13,2 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby vzrostly o 14,5 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel reálně meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Meziročně se tržby zvýšily o 2 %, v tom za opravy motorových vozidel vzrostly o 2,9 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 1,7 %. (sfr)