Cestující si připlatí za jízdu v MHD v Ostravě. Podnik tak reaguje na zdražení energií. Změny začnou platit od 10. prosince. Dochází k úpravě cen krátkodobých i dlouhodobých jízdenek. Nově se také zavádí 10minutová nepřestupní krátkodobá jízdenka.

Informoval o tom Dopravní podnik Ostrava (DPO).

Cena krátkodobé nezlevněné přestupní jízdenky vzroste z 25 korun na 30 korun, nově ale bude umožněn bezplatný přestup místo původních 45 minut až na 60 minut.

10minutová nepřestupní krátkodobá jízdenka v nezlevněné variantě bude za cenu 23 korun.

Pro aktivaci této jízdenky musí cestující „pípnout“ kartou nejen při nástupu, ale i při výstupu z vozidla MHD.

Cena dlouhodobých jízdenek vzroste v průměru o 10 procent.

„Úprava cen jízdného reaguje na změny základních vstupů, především energií a mezd. Jízdné v Ostravě si navíc drží podobnou cenu od roku 2007, kdy původní čtyři tarifní zóny – dnešní celá Ostrava – stály na 30 dní 459 korun a na rok 4.359 korun. Nově vyjde měsíční jízdné v eshopu místo 500 korun na 550 a roční místo 4 000 na 4 400 korun,“ uvedl Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

„Úprava cen krátkodobého jízdného sleduje motivaci cestujících využívat dlouhodobé kupóny, na které jsou navázané výhodné slevové programy jako např. 10+2,“ dodal Morys.

„Udělali jsme maximum pro to, abychom současný tarif nastavili tak, jak nám ekonomická zátěž posledních let dovoluje. Covid, ceny energií, inflace, navýšení mezd, to všechno se za poslední roky výrazně podepsalo na provozních nákladech MHD. Věříme, že za ceny jízdného dostávají cestující v Ostravě kvalitní službu na velmi vysoké úrovni,“ dodal Břetislav Riger, náměstek primátora pro dopravu. (pet)