Prezident Pavel se proletěl a rozloučil se s ruskými vrtulníky Mi-24/35. Dostal za to nůž.

Prezident Petr Pavel navštívil 22. základnu vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Proletěl se přitom v dosluhujícím bitevním vrtulníku Mi-24/35. Prezidentovi na základně také představili nové americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-Y Venom.

Na letecké základně přivítal hlavu státu velitel Vzdušných sil Armády České republiky generálmajor Petr Čepelka a velení základny.

Pavel shlédl dynamickou ukázku dvojice vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171 a proletěl se bitevníkem Mi-24/35.

Protože se jednalo o první návštěvu Petra Pavla na letecké základně Armády České republiky v jeho nové roli, tak velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Čepelka seznámil prezidenta se strukturou a úkoly vzdušných sil.

Prezident dostal rovněž briefing od velitele základny brigádního generála Rudolfa Straky o struktuře, úkolech základny a zejména o dodávkách nové letecké techniky.

Prezident si nové vrtulníky Venom a Viper prohlédl na statické ukázce, kde mu piloti těchto nových vrtulníků důkladně vysvětlili systémy a možnosti strojů. Dynamickou ukázku předvedla dvojice vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171 v podání náměšťských display pilotů.Jako rozloučení s dosluhujícími vrtulníky řady Mi-24 byla prezidentovi nabídnuta možnost se v jednom z nich proletět, kterou přijal.

Prezident obdržel z rukou velitele základny brigádního generála Rudolfa Straky a vrchního praporčíka nadpraporčíka Pavla Eigla za vrtulníkovou základnu osobní dárek v podobě nože.

Nůž byl vyroben na zakázku tak, aby vyjadřoval zkušenosti a osobnost obdarovaného a byl vzpomínkou na 22. základnu vrtulníkového letectva.

Tvar ostří je volně inspirován listem nosného rotoru bitevníku AH-1Z Viper, leštěná rukojeť je vyrobena z žíhaného jádra švestky a pojištěna 5 dutými čepy z trubek hydrauliky podvozku Mi-24V trupového čísla 7353 tvz. Modrého tygra, vítěze ze 41. Tiger Meetu.Pouzdro s vytlačovaným motivem je inspirováno vlajkou nejvyššího velitele, je ručně šité ze silné hověziny, probarveno mořidly a za tepla napouštěno oleji na kůži a včelím voskem.

„Moc děkuji za informativní briefing, skvělou atmosféru, ukázky nové techniky a jedno z posledních svezení v Mi-24/35,“ uvedl prezident Petr Pavel. (sfr)