Přinášíme výběr nejzajímavějších a nejdůležitějších událostí v České republice i ve světě z pátku 11. září 2020.

Zprávy dne: Přinášíme výběr nejzajímavějších a nejdůležitějších událostí v České republice i ve světě z pátku 11. září 2020. 


  • Předsedové vlád V4 se shodli na společném postoji k Bělorusku

Na dnešní schůzce V4 se premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska shodli na tom, že v Bělorusku se musejí konat svobodné volby. Cílem Evropské unie by měla být nabídka programu hospodářské spolupráce. Současně předsedové vlád odsoudili otravu předáka ruské opozice Alexeje Navalného.

  • Dánsko a Švýcarsko zařadily Českou republiku na seznam rizikových zemí

Dánsko a Švýcarsko se rozhodly zařadit Česko na seznam rizikových států kvůli vysokému nárůstu počtu případů covid-19. Od dnešních 24:00 hodin budou do Dánska vpuštěni z České republiky je ti, kteří mají k cestě pádný důvod. Bohužel se to netýká turistů. Ve Švýcarsku bude třeba jít od pondělí po příjezdu z Česka do karantény na 10 dnů.

  • Devět zemí EU si rozdělí nezletilé migranty z tábora Moria

Tento týden požár zničil uprchlický tábor Moria v Řecku. Čtyři sta nezletilých migrantů si rozdělí devět zemí Evropské unie a také Švýcarsko. Tábor byl domovem pro více 12 tisíc lidí z Blízkého východu, Afriky a Asie a byly v něm mizerné podmínky. Kapacitu měl přitom jen na 2 750 osob.

  • V pondělí se bude Slovensko rozhodovat, jestli dá Česko mezi rizikové země

Z prohlášení slovenského ministra zdravotnictví Marka Krejčího vyplývá, že v pondělí se na Slovensku bude rozhodovat o tom, jestli se Česká republika dostane na jeho seznam rizikových zemí. Zároveň se bude jednat o uzavření hranic s Ukrajinou. Pokud by naše republika byla brána za rizikovou, pravděpodobně by to znamenalo omezení při cestování.

  • Evakuace půl milionů osob a 15 obětí ničivých požárů v USA

Na západě USA bojuje několik států s ničivými požáry ve 24 velkých ohniscích. Jen v Kalifornii se nyní pohřešuje 16 lidí. Celkový počet obětí vystoupal zatím na 15 osob. Stát Oregon nařídil evakuaci půl milionu osob, což je více než desetina občanů. Mimo Kalifornii, Oregon je požáry zasažený také stát Washington.

  • Soud rozhodl, že se Bartík musí Zemanovi omluvit za slova o rakovině

Městský soud v Brně dnes rozhodl o tom, že se bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík musí omluvit prezidentovi Miloši Zemanovi za slova o tom, že trpí rakovinou. Zároveň musí zaplatit prezidentovi 250 tisíc korun. Prezidentská kancelář požadovala omluvu a pět milionů korun. Soud dospěl k závěru, že informace byla smyšlená.

  • Zisk Sazka Group klesl v pololetí o 71 % na 1,17 miliardy korun

Pokles čistého zisku Sazka Group zapříčinila opatření v souvislosti se šířením koronavirové nákazy. Část poboček byla zavřená. Čistý zisk firmy podnikatele Karla Komárka meziročně klesl v prvním pololetí o 71 %, a to na 42 milionů eur, což je v přepočtu 1,17 miliardy korun.