Ministerstvo financí poslalo obcím v Česku celkem 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní. Jednorázový příspěvek obcím ve výši 1250 korun na obyvatele ministerstvo poskytlo na základě novely o kompenzačním bonusu, která nabyla účinnosti.

Výnosy z daní se rozdělují mezi stát, obce a kraje. Z daně ze závislé činnosti zůstává 66 procent státu, zhruba 24 procent jde obcím a zbytek krajům. Kvůli dopadům koronavirových opatření dostaly obce a kraje z této vybrané daně méně peněz.

Vláda následně přišla s novelou zákona o kompenzačním bonusu, na jejímž základě obcím kompenzuje vzniklou ztrátu na příjmech do obecních pokladen.

Problém vznikl tím, že peníze na kompenzační bonusy pro OSVČ a menší firmy byly hrazeny nejenom přímo ze státního rozpočtu, ale také z rozpočtu obcí.

Zástupci obcí a krajů dříve kritizovali, že vyplácení bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) připraví místní samosprávy o příjmy z daní.

„Celkem poskytnutá částka 13,4 miliardy korun dalece přesahuje reálný výpadek obcí odhadovaný na 5,5 miliardy. Vytváříme jim tím tedy i dodatečný polštář pro další investice, které nyní naše ekonomika potřebuje,” komentovala převod prostředků obcím ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Peníze pošle ministerstvo krajům. Ty mají následně podle zákona pět pracovních dní na jejich převod obcím. (sfr)